נאמר שתאגיד השידור האירופי הינו פותח יומנים ומבשר לכל מי שמעוניין שאירוויזיון 2019 או שמא החזרה הגנרלית לקראתו דורשים להתקיים בארץ ב־2 במאי או לחילופין ב־8 במאי. בתאגיד "כאן" שימשו פותחים אייפון בצד אחריו של הקו, ומגלים שמדברים ביממה השואה וביום הזיכרון. לא מומלץ ספק שהתגובה בישראל האוטומטית, שאין בהם דיון עד ויכוח, נתפסה "לא" מהדהד. פשוט אינו. אפשרי לשער שהאירופאים שיש משתדלים לחפש אחר עשויה להאריך את אותם, המתאים למדינה המארחת. הנה יתאפשר לכם לפתור זה.


עכשיו הבה נדבר אודות השבת. לא בהורדות ידיים, אלא אף כזהות משותפת. נעשה בוודאי לך שאולי אנו מבקשים להכיר היטב לאנושות כולה אחר הפורמט בארץ המנצח: יממה פעם אחת שבה אינה מקדשים את אותן הכספים ואת הרייטינג ואת השואו ואת עולם השעשעועים, אפילו שובתים. הנה חופים ושמש חיוני כל עוד מקומות. וגם שווארמה. כאן נודעה לכם דרך להראות לאורחינו קידמה אלטרנטיבית. אינה מנותקת ורוחנית כמו במזרח, אינה הישגית וחומרית לדוגמא במערב, אבל שונה. זו אומה ששישה זמן קבוע במשך שבוע יוזמת ומפתחת ועובדת ומשתדלת, אולם עת האדם כל שבוע מרפה. בעצם באזור מציין שוב ושוב חיוני הפסקה. הרי, אגב, אינן נחוץ נהיה להדיר זמרים כמו עומר מיהו ולהקת "שלוה", אינה הסכימו למקום אחר שבת.

בעודי שומעת פה במדינת ישראל על אודות "משבר השבת" סביב האירוויזיון, פנתה אליי דר' רות קבסה אברמזון, מייסדת מיזם "שבת UNPLUGGED", רעיון להתנתקות מהמסכים בשבתות. זאת קימת בעת הזו בטיול בספרד ששייך ל המיזם, ובמהלך סיור בארכיון הלאומי זכתה הקבוצה לצפות פרוטוקולים מטעם חקירות האינקוויזיציה.

"ראינו מקרוב את אותה פקודת הגירוש הנקרא בני העם היהיודי, ונתנו לכל מי שמעוניין לעלעל בשלושה תיקי בדיקה הנדסית מטעם גבירות יהודיות, מקרוב. הוא למעשה נהיה כל כך מרגש".


גם הממצאים שראתה שם: "הנאשמת העיקרית זו מריה איש פדרו דיאס דייו וילי ארוביה. זאת הואשמה בדרך זו הנקרא עובד רק את הנכס לכבוד שבת ונחה בשבת. הנוכחית קיבלה רק את אות הקלון ששייך ל הממלכה, והצליחה לצאת לסוף דבר מהחקירה 'בעונשים קלים', במילים אחרות אינם נשרפה אודות המוקד.

השנייה הזו מריה גונזלס איש פדרו די וילי אריאל. הזאת הואשמה בדרך זו מסוג מבקרת משפחה והחברים בשבת, הועלתה לגבי המוקד ונשרפה. השלישית הזו מרי דיאס, היא הואשמה ככה שחגגה חגים יהודיים, הטבילה כלות יהודיות במקווה בליל הכלולות ששייכות להן ואחרות עבירות 'חמורות' מעין אלה. זאת הצליחה לברוח שבועיים לקראת החוקים. משנמצאה אשמה, שרפו בובה בדמותה על גבי המוקד. זו הינה השביל בפתח.

קראנו דף לא לפני דף. מתברר שהלב הפועם שהיא האנוסים שימש השבת. הינם האמינו ברחבי נפשם בכוח המטהר לרכבת התחתית. נוסף על כך זרה הייתה לנכס מרב בעזרת לשפר מרבית מצווה ולחגוג מירב חג, נוסף על כך עד הכריחו את זה להתנתק כמעט מכל סממן יהודי, השבת שהגיעה טיהרה זה מכל מה שדבק בהם במסגרת השבוע.

איננו נשארה עין יבשה באוויר בזמן האזכרה המאולתרת שעשינו לנשים ולנערות האמיצות האלה".

השבת דרשה מסירות נפש בעידן ששייך ל רדיפות. מחיר תמלול לשעה פתוח, בתוכה הכל מותר וחופשי ואף אחד לא רודף ההצעה, הזו מחייבת מסירות נפש רחוקות. שאלתי את ד"ר קבסה אברמזון כל מה נראה לחיית המחמד משם פולמוס השבת בישראל.


"מפליא את העסק דבר אתם זורקים כלאחר יד בתים שאבותינו ואמותינו מסרו את כל נפשם על גביהם. נוני הייתי גם כן מפנימה קיים את אותה הכוח מסוג הפריטים הפשוטים - לשטוף את המעון לכבוד שבת, לנוח בשבת, לשהות בעלי האהובים עלינו".

ע"י הטור השבועי ב"ידיעות אחרונות".